Skrytka 14

 Współrzędne: 51º 27' 56.457" N 21º 26' 10.661" E

Zgromadzono w niej pamiątki z okresu, kiedy w Pionkach istniała największa tłocznia płyt gramofonowych w naszym kraju. Przez ponad trzy dekady (w latach 1957-1991) produkowała płyty gramofonowe dla odbiorców muzycznych w całej Polsce.

W Izbie Czarnej Płyty można zobaczyć m. in. kolekcję: starych płyt (winylowych oraz szelakowych), metalowych pozytywów oraz negatywów płyt, pocztówek dźwiękowych i gramofonów.


Uroczyste otwarcie Izby nastąpiło 16 kwietnia 2016 r., podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka. Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka ma na celu promocję talentów wokalnych i popularyzację muzyki rozrywkowej zapisanej na płycie winylowej produkowanej m. in. w Zakładach Chemicznych „Pronit” w latach świetności nośnika – między 1957 a 1990 rokiem.

Od samego początku dobrym duchem festiwalu i patronem honorowym jest Andrzej Piaseczny - znany i ceniony wokalista, autor tekstów, muzyk, aktor. Dzięki patronatowi tego pochodzącego z Pionek wybitnego artysty, festiwal od pierwszej edycji cieszy się dużą popularnością, a do udziału w konkursie wokalnym zgłaszają się wokaliści z całego kraju.

Dzięki utworzeniu Izby Czarnej Płyty oraz organizacji Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka udało się ocalić od zapomnienia pamięć o barwnej historii Pionek.

 

 

Pytanie łatwiejsze - Znajdź QR kod na terenie obiektu

Podpowiedź - Szukaj QR kodu na prawo od płyty.

Pytanie trudniejsze - Znajdź QR kod na terenie obiektu.

Podpowiedź - Szukaj QR kodu na płycie.


Komentarze