Skrytka 5

Współrzędne: 51º 27' 31.7" N 21º 27' 16.1" E

W Pionkach są dwa cmentarze. Nas interesuje cmentarz pomiędzy Stawem Górnym a terenem po Państwowej Wytwórni Prochu.

Na cmentarzu są groby ze szczątkowo zachowaną inskrypcją, pisaną cyrlicą, już nie do odtworzenia. Są to groby Ukraińców, pochowanych w 1942r., którzy mogli stanowić Werkschutz, czyli tzw. policję fabryczną  czy też mogli być ukraińskimi partyzantami współpracującymi z Armią Ludową lub Batalionami Chłopskimi[1].



Zaraz obok znajduje się mogiła z tabliczką o treści: „W tym miejscu złożono prochy poległych w 1914r. i 1915r. żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Znaczną ich część stanowili Polacy zmobilizowani przez zaborców. Prochy te ekshumowano z cmentarza zlokalizowanego przy moście kolejowym między Zagożdżonem a Janusznem w 1972 roku. Dyrekcja Z.T.S.”Pronit” w Pionkach”.


Nieco dalej jest mogiła trzech nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli z rąk hitlerowców 6 września 1939r. w Pionkach.

 

Idąc w głąb można natknąć się na grób z tabliczką:  „W tej kwaterze spoczywają osoby, które zginęły w czasie wybuchu w zakładzie ZTS „Pronit” w Pionkach w roku...”, a obok rząd kilku metalowych krzyży utrzymanych w podobnej stylistyce.

 


 

Pytanie łatwiejsze - Podaj datę największego wypadku zbiorowego, jaki miał miejsce na terenie Fabryki Prochów Bezdymnych.

Podpowiedź - odkoduj czekoladowy szyfr.



Pytanie trudniejsze - Podaj jeszcze jedną datę wybuchu, jaki miał miejsce na terenie ówczesnej Fabryki Prochu.


[1] http://pionki24.pl/nowosci,aktualnosci,4,1,pionki_jakich_nie_znamy_ukrainsk,2931.html (stan na 30 maja 2020r.)


Komentarze