Skrytka 9

51º 28' 4.208" N 21º 26' 7.956" E

Historia budynku

Gmach ten został zaprojektowany i zbudowany dla dyrektora naczelnego Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1925 – 28. Był to pałacyk (M 1) 1-piętrowy z czterema pokojami, z obszerną kuchnią i spiżarnią, pokojem dla służby na parterze i sześcioma pokojami na I piętrze, z pokojem kąpielowym i klozetem. Na poddaszu były pokoje gościnne oraz pokoje dla służby. Architektura obiektu - budynku piętrowego o zwartym planie, z dachem mansardowym i lukarnami w dachu, od frontu z portykiem 4-kolumnowym, dźwigającym płytę balkonu - tarasu, od ogrodu z balkonem między dwoma ryzalitami oraz tarasem na parterze i schodami do ogrodu - nawiązuje do pałacu - willi barokowej. Dom postawiono na prawie hektarowej działce, która była zagospodarowana z podziałem na 3 strefy:

• dziedziniec honorowy, z okrągłym klombem, od frontu budynku, z wjazdem, przez wysoką bramę, z drogi do Jedlni (dziś ulica Radomska),

• ogród, z fontanną kolistą na osi i zróżnicowaną zielenią wysoką i niską, tworzącą ozdobny ogród typu francuskiego,

• kawałek lasu sosnowego, utrzymywanego na „dziko” (nie sprzątano nawet połamanych gałęzi), z malowniczym pagórkiem, ukrywającym piwnicę - lodownię. Ta część była oddzielona od ogrodu podjazdem gospodarczym prowadzącym do wejścia kuchennego.

Dom, w swoim planie osiowo rozłożonych pomieszczeń (wejście, hall, salon, taras, a na piętrze oś łączyła taras z balkonem) posiadał 2 klatki schodowe: - reprezentacyjną i służbową.

Parcela pałacyku dyrektorskiego bezpośrednio przylegała do parku leśnego i ogrodu zakładowego, gdzie mieszkał i pracował ogrodnik, utrzymujący na bieżąco park i zieleń na terenie posesji dyrektora.





W budynku pozostawiono prawie 100-letnie drewniane schody prowadzące na I piętro. Na zewnątrz
pozostawiono i poddano renowacji gzymsy, sztukaterie, ozdoby przy kolumnach i owalnym okienku.

Wejść do placówki w poszukiwaniu odpowiedzi można jedynie w godzinach pracy obiektu. Proszę pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki i dezynfekcji rąk po wejściu do budynku.

Pytanie łatwiejsze - Do 1939 r. osoba ta była głównym lokatorem budynku, w którym obecnie mieści się Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Pionkach. Rozszyfruj imię i nazwisko osoby korzystając z tabelki szyfrującej:

XMB DECG


A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

W

X

Y

Z


Pytanie trudniejsze - Na podstawie informacji zawartych w książce prof. Marka Wierzbickiego „Z Polską pod rękę. Jan Prot i odbudowa niepodległego państwa polskiego” udziel odpowiedzi na pytanie: Czy kpt. Jan Prot brał udział w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku?

Wskazówki:

Nr inwentarzowy książki 43797 – 43801; str. 42; wersy od góry strony 32 -34.

 





Komentarze