Współrzędne: 51º 28' 23.7" N 21º 34' 09.7" E
W czasie I wojny światowej lasy Puszczy Kozienickiej były miejscem wielu długotrwałych walk. W okolicy Zalesia, Lasek i Anielina w dniach 22-26 października 1914 roku przeciwko armii rosyjskiej wystąpił I Pułk Legionów Polskich dowodzony przez Józefa Piłsudskiego (walka o Laski) oraz batalion dowodzony przez majora Edwarda Rydza Śmigłego w walce o Anielin. Formacje te były częścią 46. austriackiej dywizji obrony krajowej, zaś walki stanowiły drugą fazą bitwy dęblińskiej, której głównym celem było zdobycie twierdzy Iwangorod (Dęblin) i opanowanie Warszawy. Przewaga Rosjan zmusiła wojsko austro-węgierskie oraz polskie do odwrotu. W tej pierwszej regularnej bitwie frontowej poległo wówczas 250 legionistów. Pierwotnie ich miejscem spoczynku było leśne wzgórze położone we wsi Brzustów. Stoi tam dziś krzyż i pamiątkowa tablica.
By odnaleźć to miejsce, trzeba minąć pole (w październiku staje się miejscem rekonstrukcji bitwy), potem obelisk poświęcony 22-letniemu żołnierzowi oddziału "Orła" zgrupowania "Zagończyka", Benedyktowi Dróżdżowi, pseudonim "Dzik".
Według inskrypcji na kamieniu:
" Benedykt (...)
w dniu 14 IV 1948 r w Brzustowie w walce
z NKWD i UB został ciężko ranny następnie
dobity i wrzucony do płonącego domu
wcześniej wpędzono mieszkańców
tego domu którym udało się uratować
wyskakując oknem
Cześć jego pamięci
koledzy"
Parę metrów dalej znajduje się tzw. "mała Golgota"- dowód wdzięczności ks. Tadeusza Jędry "za ocalenie go od śmierci w czasie wojny oraz za szczególną opiekę Matki Bożej w najtrudniejszych momentach jego życia".
Obok wisi, na słupie znak: "Miejsce bitwy Legionistów Polskich 1914 r" z podaną odległością. Komu uda się odnaleźć cmentarz polowy żołnierzy I Brygady Legionów Polskich, oczom ukaże się krzyż i tablica kamienna z słabo już widniejącym napisem:
" Na ziemiach tych w dniach 22-26.X.1914 polegli w walce o niepodległość Polski żołnierze
J. Piłsudskiego. WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY”
Współrzędne: 51º 28' 44.3" N 21º 29' 07.3" E
Komentarze
Prześlij komentarz