Skrytka 25

Skrytka wirtulana. Ze względu na przeniesienie domu Jerzego Czuraja i brak fizycznej możliwości umieszczenia skrytki. 

"Elektrownia" - Powstanie Sztuki 2008
fot.Joanna Rodak (za zgodą autorki)

Okolice Pionek są barwnym i malowniczym miejscem. W pobliskiej Suskowoli przez 27 lat żył i tworzył wybitny artysta, Jerzy Czuraj. Urodzony 31 stycznia 1952 roku w Krakowie, zmarł po ciężkiej chorobie 3 listopada 2009 roku, w pionkowskim szpitalu. 

W latach 1977-1981 (zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem ASP w Warszawie) prowadził Galerię Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury. W latach 1977-1980 był przewodniczącym warszawskiego i krajowego Koła Młodych przy Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość i działalność artysty obejmuje szerokie spectrum, m.in.: 

- malarstwo 

- rzeźbę 

- reżyserię i scenografię 

- muzykę (kochał jazz, blues) 

- realizację przedstawień teatralnych 

- propagator medytacji, nauki i wiary: chrześcijaństwa, buddyzmu, jogi, ezoteryki 

Jego obrazy znajdują się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, w Muzeum Sztuki Współczesnej (oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu), w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, w galeriach m.in. w Kazimierzu Dolnym, lecz przede wszystkim w prywatnych zbiorach. Prace Jerzego można było podziwiać w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów jest "Walka dobra ze złem". Wiele prac i rzeźb nie została skatalogowana, gdyż Czuraj żył poniekąd w myśl "carpe diem" i nie przykładał większej wagi do dóbr materialnych. 

Dom w Suskowoli, zwany "Czurajówką", to scheda po rodzicach Jerzego, znanych lekarzach. Zawsze był otwarty na gości, często był miejscem spotkań różnych artystów, spontanicznych koncertów, czy też innych twórczych działań. W 2019 roku dom został przeniesiony na Suwalszczyznę. 

Czuraj niebywale umiejętnie łączył na pozór sprzeczne idee czy też elementy sacrum i profanum. Wiara była dla niego inspiracją. Niezwykły kolorysta. Performers. Człowiek otwraty na świat i ludzi. Lubił ekspresyjne abstrakcje, energetycznie i figuratywnie przedstawiał świat. Afirmator życia. 



Ciekawostki: 

Pierwszą żoną artysty była piosenkarka: Elżbieta Mielczarek. 

Jerzy Czuraj jest ojcem chrzestnym Marii Sadowskiej. Można go zobaczyć w jej teledysku do piosenki "Tomaszów". 

Córkę Jerzego, Julię, można obejrzeć w serialu "Przyjaciółki" (jako Daria, koleżanka Julki), filmie Marii Sadowskiej "Dzień kobiet" (jako Misia, córka Haliny), filmie "Stacja Warszawa" (jako Marta), filmie Marii Sadowskiej "Sztuka kochania" (jako Krysia Wisłocka, córka Michaliny i Stanisława w wieku 20 lat). 



Pytanie łatwiejsze - Podaj nazwę akcji zainicjowanej m.in. przez Jerzego Czuraja, która skupia się na ochronie życia, planety, bezpieczeństwu, szczęściu, miłości i przede wszystkim szeroko pojętej wolności. 


Komentarze